Plánujete si pořídit nádrž na sběr dešťové vody? U novostaveb je to od roku 2021 dokonce povinností. Pak je vhodné se zamyslet nad tím, jak budete dešťovou vodu používat a jak s ní pracovat. Protože samozřejmě platí, že čím více ji využijete, tím více ušetříte. Nejen na vodném a stočném, ale také výší příspěvku, který můžete získat v rámci dotačního programu Dešťovka. A využití srážkové vody je opravdu široké už při jednoduchých formách čištění.

čištění a filtrace dešťové vody

Víte, že čistý déšť neobsahuje více mikrobů než pitná voda? Dešťové srážky v lokalitách s nízkým znečištěním ovzduší jsou často čistější než voda povrchová nebo podzemní, které slouží jako zdroje pitné vody. Pokud žijete v příznivé lokalitě, další znečištění může nastat při shromažďování a skladovat.

Jaké jsou zdroje znečištění dešťové vody?

znečištění ovzduší

Dešťové srážky přirozeně čistí atmosféru od cizorodých látek.

znečištění střech

Prach, listí, drobné klacíky, pyl, ptačí trus i choroboplodné zárodky. Toto znečištění ale při rozumném nakládání s dešťovou vodou neohrožuje zdraví lidí.

znečištění z typu materiálu

Částečky uvolňující se ze stavebních materiálů na plochách, ze kterých vodu jímáme (střešní krytiny, kovů, barev, skla, cihel, betonu, asfaltu apod). Záleží jak na typu materiálu, tak na jeho stavu.

Prvním krokem k rozhodnutí, jak budeme dešťovou vodu využívat, je tedy zvážení výchozích podmínek:

  1. žijeme v oblasti s méně znečištěným ovzduším?
  2. nenachází se ani ve vzdálenějším okolí potenciální znečišťovatel, jehož zplodiny by srážky mohly přinést?
  3. máme vhodný materiál na střeše a dalších površích, ze kterých budeme vodu jímat?

Jsou odpovědi ano? Pak disponujeme vhodným základem a čištění pro účely využití dešťové vody jako užitkové je vcelku jednoduché. Užitkovou vodou se rozumí využití pro zálivku zahrady, úklid, splachování WC i praní. Hlavními zdroji znečištění jsou většinou stromy v okolí střech, ptačí trus, případně i mršiny ptactva. U povrchové vody pak materiál povrchu a jeho vysypávka, např. písek, který kvalitě vody opravdu nesvědčí. Stejně jako bláto, posekaná tráva, která odlétává až na dlaždice apod. Ve všech případech si ale vystačíme s různými úrovni filtrace.

Dešťovou vodu je nejlepší čistit ještě předtím, než se do stane do nádrže. Mnoho lidí si pořídí retenční nádrž a neřeší ani čištění vody, které do ní jímá, ani pravidelné čištění nádrže samotné. Čistíme nejen kvůli zlepšení kvality vody, ale také kvůli čerpadlu, které se tak nemůže poškodit většími nečistotami ve vodě (pokud si nepořídíte čerpadlo kalové, kterému nečistoty nevadí).

Základní způsoby filtrace dešťové vody

S čištěním začínáme většinou už u okapů. Je možné zakoupit sítě ve tvaru okapu, které brání vnikání listí do okapního spádu. Ty však bývají docela nepraktické na čištění, hlavně u vysoko posazených okapů. Vhodnějším řešením jsou proto sběrače nečistot, které se instalují do okapních svodů nebo na jejich konce.

Filtrační koš

Jednoduchá filtrace nečistot, které jsou splaveny do nádrže. Koš se instaluje dovnitř podzemní nádrže na dešťovou vodu pod nátokové potrubí pomocí řetězu. Spolehlivě zachytí větvičky, listí a nečistoty do velikosti 0,5 mm (podle typu filtru).

Výhodou tohoto řešení je cena (2-5 000 Kč).
Nevýhodou je údržba. Je nutné nádrž otevřít, koš opatrně vytáhnout a nečistoty odebrat případně filtr propláchnout.

image
image

Filtrační šachta

Filtrační šachty se umisťují do země před podzemní nádrž. To představuje maximální efektivitu filtrace a téměř anuluje riziko kontaminace vody v nádrži. Zároveň toto řešení velmi usnadňuje čištění. Stačí otevřít poklop filtrace a vyjmout filtrační koš. Vyrábějí se v pochozí i pojezdové variantě.

Výhodou je vyšší účinnost a komfort při čištění.
Nevýhodou je vyšší cena (6-12 000 Kč).

Pro každý váš projekt máme tu pravou nádrž

Už tímto jednoduchým mechanickým čištěním získáte kvalitní užitkovou vodu s širokým využitím. Investice do nádrže na sběr dešťové vody je ekonomické i ekologické řešení, které se vám většinou díky úspoře a dotační podpoře plně vrátí. Rozhodujete se, jakou nádrž zvolit? Podívejte se na naši nabídku kvalitních podzemních betonových nádrží.

Pošlete nám svou poptávku

Odpovíme na vaše dotazy

    Jméno

    Váš e-mail

    Zpráva

    Kontaktujte nás

    Jsme tu pro vás po-pá 8-18 hod.

    Adresa

    OWADÓW 22A, 26-631 JASTRZĘBIA