VLÁDNÍ DOTAČNÍ PROGRAM PRO VÁS

Ušetřete až 50% nákladů na využití srážkové a odpadní vody

Na pořízení betonové nádrže na využití dešťové nebo odpadní vody můžete
využít státní dotaci! A to až do výše 50 % pořizovací ceny. Zálivka dešťovkou je jednoduše skvělé ekologické i ekonomické řešení pro každou domácnost.

Na jaké využití dešťové vody se podpora vztahuje

Zalévání dešťovou vodou

Dotace až 55 000 Kč

(20 000 Kč + 3 500 Kč/m3)
na pořízení akumulačních nádrží na zalévání zahrady o objemu min 2 000 l

Zalévání a splachování

Dotace až 65 000 Kč

(30 000 Kč + 3 500 Kč/m3)
na řešení rozvodů dešťové vody k dalšímu využití např. ke splachování

Šedá voda

Dotace až 60 000 Kč

Vyčištěnou odpadní vodu lze využívat jako vodu užitkovou nebo jako zálivku zahrady.

Šedá voda+

Dotace až 105 000 Kč

(70 000 Kč + 3 500 × m³)
Jde o systém se dvěma akumulačními nádržemi pro využití vyčištěné a dočištěné odpadní vody a pro dešťovou vodu jako vodu užitkovou nebo zálivku.

Co je dotační program Dešťovka – Nová zelená úsporám 2021+?

Na pořízení betonové nádrže na využití dešťové nebo odpadní vody můžete využít státní dotaci! A to až do výše 50 % pořizovací ceny. Zálivka dešťovkou je jednoduše skvělé ekologické i ekonomické řešení pro každou domácnost.

Podmínky pro čerpání dotace Dešťovka v rámci program Nová zelená úsporám pro rok 2023

Často kladené dotazy

Jakou jímku mohu použít na sběr dešťové vody?

Obecně vzato můžete pro sběr dešťové vody použít jakoukoliv nádrž. Abyste ale dostali dotace z programu Dešťovka, budete potřebovat speciálně certifikované jímky. Ty najdete v naší nabídce.

Lze na vaše betonové jímky získat dotaci Dešťovka?

Ano, na naše jímky klienti dostávají dotace v rámci programu Dešťovka bez jakýchkoliv obstrukcích. Naše výrobky splňují veškeré požadavky.

Kam lze umístít betonovou nádrž na sběr dešťové vody?

Dle podmínek dotace byste měli jímku instalovat co nejblíže budov, ze kterých budete vodu akumulovat. Samozřejmě s ohledem na statiku a doporučený postup odborníka.

V jaké výši mohu získat dotaci na betonovou jímku pro sběr dešťové vody?

Dotace Dešťovka se vztahuje na stávající domy i novostavby. Maximálně dostanete vždy 50 % z celkových výdajů. U již stojících budov se můžete rozhodnout pro částku 20 000 Kč + 3 500 Kč za každý m3 nádrže, která bude sloužit pouze na sběr dešťovky za účelem zalévání zahrady, nebo pro 30 000 Kč + 3 500 Kč za každý m3 nádrže, která bude akumulovat vodu nejen pro zalévání, ale i splachování WC či dalšího využití v domě. U novostaveb můžete zvolit pouze druhou variantu.

Jak probíhá montáž nádrže na sběr dešťové vody?

Objednanou betonovou jímku vám dopravíme na požadované místo. Rozvoz uskutečňujeme po celé ČR za příznivé ceny. Nádrž vám rovnou nainstalujeme – pomocí hydraulického ramene osadíme do připraveného výkopu. Na samotné zapojení k vodohospodářské soustavě doporučujeme přizvat odborníka – instalatéra.

Jak velkou nádrž na sběr dešťové vody vybrat?

Při vybírání objemu betonové nádrže, do které hodláte sbírat dešťovku, pamatujte především na celkovou odvodňovanou plochu, ale i tu, kterou chcete dešťovou obhospodařovat – tedy například vaši zahradu. Obecně ale platí, že pokud se plocha střechy vejde do 100 m2, zvolte jímku do objemu 3 m3. Při velikosti plochy střechy mezi 100 m2 – 150 m2 bude nejlepší nádrž o objemu 5 m3. Ještě větší odvodňovaná území si zaslouží jímky s objemem 10 m3.

Mohu po nádrži jezdit autem?

Ano, naše jímky jsou stavěné na to, aby byly bezpečné i pro zatížení až 3,5 tuny. Nad jímkou si můžete v klidu zaparkovat auto či rovnou vybudovat příjezdovou cestu. Můžete tak dodržet požadavek na blízkost umístěné jímky u domu.

Podmínky pro čerpání Dešťovky 2023

Jaké musíte splnit podmínky pro čerpání v jednotlivých programech?

image

Zalévání dešťovou vodou

Jestliže chcete dešťovou vodou dodávat vláhu své zahradě, musíte nádrž budovat u již stojícího obytného domu. Automaticky dostanete 20 000 Kč a následně maximálně 3 500 Kč/m3. Nejvýše vás stát podpoří částkou 55 000 Kč.

u již stojícího obytného domu

– nevztahuje se na novostavby
– je možné čerpat pouze pro stávající rodinné a bytové domy zkolaudované před 27.4.2017
– ve všech obcích v ČR (nově bez ohledu na suché oblasti)

Rekreační objekty užívané k trvalému bydlení
 • pro chaty a chalupy je možno využít pouze tehdy, jsou-li trvale obývány alespoň 24 měsíců před podáním žádosti o dotaci
náklady do 24 měsíců od podání žádosti
 • všechny uplatňované faktury nebo daňové doklady musí být vystavené nejdéle 24 měsíců od data podání žádosti
oddělené rozvody vody

– srážková voda musí mít separátní venkovní rozvod od rozvodu pitné vody z řadu nebo od rozvodu studniční vody

Zalévání i splachování

V tomto případě můžete podporu čerpat i na domy, které se teprve staví. Vybudovat však musíte systém nejen pro zalévání, ale i pro užití vody v domácnosti – minimálně jde právě o splachování. Fixní dotace činí již 30 000 Kč, proměnná je určena stejně – tedy 3 500 Kč/m3. Nejvyšší částka? Celých 65 000 Kč!

pro všechny obytné domy

– pro stávající domy i novostavby určené na bydlení
– v celé ČR bez ohledu na srážkový úhrn v oblasti

do 24 měsíců po dokončení projektu
 • žádost o dotaci na zadržování dešťové vody můžete podat v jakékoliv fázi svého projektu, maximálně 24 měsíců po jeho dokončení
image
image

Srážková a přečištěná odpadní voda jako užitková

Zde nezáleží, jestli dům již stojí, nebo ho právě stavíte, podmínkou je komplexní ekologický systém vracení vody zpět do oběhu. Náročnost se však vyplatí finančně – maximálně můžete získat i 105 000 Kč!

pro všechny obytné domy

– pro stávající domy i novostavby určené na bydlení
– v celé ČR bez ohledu na srážkový úhrn v oblasti

podmínkou systém vrácení vody do oběhu

– žadatel o dotaci musí předložit návrh komplexního systému pro shromažďování a čištění odpadních vod z domu, tak, aby se mohly znovu vrátit do odběhu.

napojení na sběr dešťové vody

– systém musí být napojen na efektivní sběr dešťové vody

Průvodce žádostí o dotaci Nová zelená úsporám – Dešťovka

Žádost o dotaci vás může zastrašovat byrokracií, jež je s tím už z podstaty věci spojená. Žádáte stát o peníze. Je jen logické, že on chce na oplátku vědět, kam jeho peníze tečou a zda se s nimi správně hospodařilo.

Nevyplatí se však nechat se papírováním odradit, celý proces žádosti jste schopni vyřídit jen za 3 pracovní dny.

Jak na to? Pojďme si nastínit celý proces krok za krokem tak, abyste v reálu byli stoprocentně připravení!

Krok 1

Zařiďte si odborný posudek

V podmínkách programu jasně stojí, že k žádosti musíte připojit odborný posudek. Měl by obsahovat  jednoduchou verzi projektové dokumentace. S přehledem vám ji vyhotovíme my jakožto dodavatelé systému a potvrdíme, že váš projekt odpovídá podmínkám programu, lze tedy žádat o dotaci.

Krok 2

Vyplňte elektronickou žádost během několika minut

Na webových stránkách Nová zelená úsporám můžete žádost o dotaci podat plně elektronicky. Potvrdíte ji elektronickým podpisem, nebo odešlete z datové schránky. Nemáte-li tuto možnost, odešlete vyplněný formulář doporučeně poštou na příslušné krajské pracoviště Státního fondu.

Nezapomeňte k žádosti přiložit:

 • Odborný posudek!
 • Pokud se jedná o stavbu, která není vedena v katastru nemovitostí jako místo k trvalému bydlení (chaty, chalupy), musíte doložit, že na této adrese trvale přebýváte. Nestačí jen potvrzení o trvalém pobytu, přiložte raději i jiné dokumenty potvrzující vaši přítomnost – platby za energie, svoz odpadu.
 • Jestliže nemovitost patří více vlastníkům, musíte přiložit i jejich souhlasné prohlášení s žádostí.

Krok 3

Rozhodnutí

Během následujících 3 týdnů byste měli být informováni o výsledku posouzení vaší žádosti. Pokud se zjistí nesrovnalosti, máte 30 dnů na to, abyste je napravili

Krok 4

Stavíte

Lhůta pro realizaci stavby je 24 měsíců. V nejlepším případě máte tedy celé 2 roky na to, abyste si u nás vybrali vhodnou jímku či septik a ukotvili ji u svého domu.

Krok 5

Hotovo? Podejte důkaz!

Jakmile jste řešení realizovali, máte povinnost tuto skutečnost Státnímu fondu doložit, on vám na oplátku vyplatí dotaci.

Čím stavbu doložíte? Kromě příslušného formuláře nezapomeňte na:

 • Soupis provedených prací
 • Všechny faktury
 • Potvrzení o úhradě z banky

   Krok 6

   Ministerské razítko

   Jestliže jste vše správně potvrdili, Státní fond nenalezne žádné nedostatky, předloží vaši žádost ministru životního prostředí, který vám ji schválí. Na základě toho s vámi Státní fond uzavře smlouvu o poskytnutí podpory.

     Krok 7

     Konečné vyplacení

     Voila! Částka za dotaci přistane na vašem bankovním účtu. Realizace ekologického využití vody ve vašem domě se vám zlevnila až o 50 procent!

       Pro každý váš projekt máme tu pravou jímku

       20 let důvěry zákazníků, 5 let záruky

       Díky našim dlouholetým zkušenostem, moderní výrobě, použití kvalitních materiálů a spolehlivé dopravě a montáži. Na naše jímky poskytujeme prodlouženou záruku 5 let.

       Spolehlivá doprava, rychlé dodání

       Máme silné logistické zázemí díky vlastnímu vozovému parku.
       Vaši jímku dopravíme k vám do 3 dnů. Vše máme skladem.

       Poradenství před nákupem a montáž jímky ZDARMA

       Nejste si jisti výběrem jímky? Jsme tu pro vás. Vybereme spolu nádrž přesně pro potřeby vaší domácnosti.

       Pošlete nám svou poptávku

       Odpovíme na vaše dotazy

        Jméno

        Váš e-mail

        Zpráva

        Kontaktujte nás

        Jsme tu pro vás po-pá 8-18 hod.

        Adresa

        OWADÓW 22A, 26-631 JASTRZĘBIA

        UPOZORNĚNÍ: Informace uvedené na této stránce slouží pouze pro obecné vzdělání a nemělo by sloužit k jakémukoli finančnímu rozhodnutí. Informace uvedené na tomto webu nemusí být aktuální a nejsou nutně aktualizovány pokaždé, když je aktualizován zákon. Aktuální informace najdete vždy na oficiálních stránkách https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/destovka/