POVINNOST STAVITELE

Věděli jste, že je povinné mít u stavby retenční nádrž na dešťovou vodu?

Stavíte nový dům? Od roku 2021 musí každý projekt novostavby řešit i vsak dešťové vody. Konkrétně:

zachytit a zadržet

Dešťovou vodu na našem pozemku musíme jímat a v případě větších srážek zadržet, aby neodtékala najednou.

nechat vsáknout

Dešťová voda by se měl vsáknout tam, kde spadla. Tak jak to příroda zamýšlela.

co nejvíce využít

Dešťovku můžeme využívat jako vodu na zálivku nebo jako užitkovou vodu v domácnosti. Šetříme tak přírodu i naši peněženku.

Říkáte si proč tato zákonná povinnost? Zase další administrativa a náklady navíc, když při stavbě peněz není nazbyt? Odpověď je jednoduchá – problémy, které jsme si my lidé v krajině způsobili, teď bohužel musíme řešit. Dešťová voda se díky množství betonových ploch nemá kde vsakovat. Při srážkách návalově odtéká do kanalizace, kde způsobuje nárazové problémy. Zároveň se také přirozeně neodpařuje tam, kde spadla. Vytváříme tak další nerovnováhu. A když přičteme klimatické změny a extrémy v počasí, kterým v poslední době čelíme, nemůžeme se pak divit, když nás zasáhnou nečekané povodně, nebo když v létě najednou nemáme čím zalít zahrádku. Cílem vyhlášky č. 501/2006 Sb. je vrátit zpět přírodní rovnováhu a zlepšit vodní hospodářství.

Stát ale nejen povinnost ukládá, ale zároveň i stavitele finančně motivuje. Na pořízení retenční nádrže na dešťovou vodu lze čerpat státní příspěvek. Dotace Dešťovka pokryje až 50 % pořizovacích nákladů. A podle míry využití dešťové vody ušetří investor i na vodném a stočném v novém objektu. Počáteční náklady se tak v průběhu let vrátí. Nehledě na získání zdroje vody, který je možné bez omezení použít. A to i v období, kdy např. v období sucha místně zakázáno polévat zahrady.

Jak záchyt dešťové vody u stavby řešit

Krok 1

ZJISTĚTE SI, JAKÉ JE NA VAŠEM POZEMKU PODLOŽÍ

Nejdříve si zajděte na obec, jestli mají k dispozici geologický průzkum v lokalitě. Pokud ne, budete si muset nechat sami vypracovat hydrogeologický posudek. Specializovaná firma vrtnou sondou odebere vzorek půdy a vyhodnotí, jak má absorpční schopnost (jak rychle se vsakuje voda). Posudek také zaměřuje vodní zdroje v okolí stavby.

Krok 2

MUSÍTE NECHAT VSAKOVAT VODU NA POZEMKU NEBO JI MŮŽETE ODVÁDĚT DO KANALIZACE?

Pokud to místní hydrogeologické podmínky dovolují, měla by se dešťová voda vsáknout na pozemku, kam spadla. Pokud to posudek z kroku 1 potvrdí, bude vsakování dešťové vody na pozemku nemovitosti nutnou podmínkou kolaudačního řízení. Jednoduše – bez vsaku nebo retence dešťovky vám stavební úřad novostavbu nezkolauduje.

Pokud hydrogeologický posudek vyhodnotí, že vsakování není možné (např. proto, že je půda nepropustná – tvořena převážně jílem – nebo by hrozila kontaminace blízkého zdroje vody), je možné dešťovou vodu odvádět do kanalizace. Ta musí být však oddělená od odpadové kanalizace a napojení bude opět muset být řešeno projektem.

Krok 3

JAK VYPOUŠTĚT DEŠŤOVOU VODU NA POZEMKU

Dešťovou vodu, která spadne na pozemku nemůžeme nechat vsakovat „jen tak“. Jednak bychom mohli sobě nebo ostatním způsobit problémy např. při přívalových deštích. A jednak to není dost dobře možné, protože velkou část ploch u obytných domů tvoří dlažba a jiné nepropustné materiály, takže se voda ani nemá kde vsáknout. Řešením jsou:

VSAKOVACÍ (DRENÁŽNÍ) SYSTÉMY

 • Vsakovací jáma
  Na pozemku vyhloubíte jámu a naplníte ji kamenivem. Velikost se určuje podle průměrného srážkového úhrnu, výskytu podzemní vody apod. a její určení je podstatné, aby nedocházelo k průsaku vody na sousední pozemky. Dešťovou vodu pak svádíte do této jámy, kde se přirozeně vsakuje.
 • Drenážní systém
  Systém z drenážních trubek nebo bloků se ukládá do hloubky cca 50 cm. Je obalen geotextilií a obsypaný štěrkem a voda se v něm dočasně zadrží a vsakuje se postupně.

Nevýhodou obou řešení jsou náročné zemní práce a nutnost pravidelné kontroly (jámy se většinou postupně zanášejí zeminou). Hlavní nevýhodou však je, že dešťová voda bez užitku odteče. Přitom ji můžeme bohatě využívat. Ideálním řešením jsou proto retenční nádrže s využitím vody.

RETENČNÍ NÁDRŽE NA DEŠŤOVOU VODU

Podzemní retenční nádrž na dešťovku řeší zákonnou povinnost a šetří vaše peníze. Dešťovou vodu svádíte do nádrže a už jednoduchou filtrací ji můžete používat jako užitkovou vodu. Na zálivku zahrady, eventuelně i v domácnosti. Jak jsme zmínili výše, toto je i státem podporované řešení, na které můžete získat dotaci v programu Dešťovka až do výše 50 % pořizovacích nákladů. Jak velkou nádrž na dešťovou vodu budete potřebovat, si můžete spočítat v naší kalkulačce.

Pro každý váš projekt máme tu pravou nádrž

20 let důvěry zákazníků, 5 let záruky

Díky našim dlouholetým zkušenostem, moderní výrobě, použití kvalitních materiálů a spolehlivé dopravě a montáži. Na naše jímky poskytujeme prodlouženou záruku 5 let.

Spolehlivá doprava, rychlé dodání

Máme silné logistické zázemí díky vlastnímu vozovému parku.
Vaši jímku dopravíme k vám do 3 dnů. Vše máme skladem.

Poradenství před nákupem a montáž jímky ZDARMA

Nejste si jisti výběrem jímky? Jsme tu pro vás. Vybereme spolu nádrž přesně pro potřeby vaší domácnosti.

Pošlete nám svou poptávku

Odpovíme na vaše dotazy

  Jméno

  Váš e-mail

  Zpráva

  Kontaktujte nás

  Jsme tu pro vás po-pá 8-18 hod.

  Adresa

  OWADÓW 22A, 26-631 JASTRZĘBIA

  UPOZORNĚNÍ: Informace uvedené na této stránce slouží pouze pro obecné vzdělání a nemělo by sloužit k jakémukoli finančnímu rozhodnutí. Informace uvedené na tomto webu nemusí být aktuální a nejsou nutně aktualizovány pokaždé, když je aktualizován zákon. Aktuální informace najdete vždy na oficiálních stránkách https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/destovka/